Hakkımızda

1911'den beri saf tutku. Benelli bu ve çok daha fazlası: 100 yılı aşkın çığır açan modeller, ileri teknoloji, zaferler ve dünyaca ünlü pilotlarla miras, duygu ve yenilik efsanevi hale geldi. Sportif olduğu kadar zarif olan Benelli motosikletleri, en talepkar olanlar da dahil olmak üzere her sürücünün gereksinimlerini karşılamak ve tüketime ve doğal çevreye saygıya odaklanırken en üst düzeyde sürüş deneyimi ve konforu sağlamak için yaratılmıştır. Bu, Benelli'nin tüm grubun ilk amacı olarak her gün karşı karşıya kaldığı bir zorluktur. Bir Benelli motosikletinin kişiliğinden ödün vermemesi gerekir ve çekici tasarımı ve kusursuz sportif görünümüyle hemen tanınır. Pek çok uzmanın bir arada çalıştığı Ar-Ge merkezinin uzmanlığı sayesinde Pesaro şirketinin tüm modellerinde en yenilikçi tasarım konseptleri uygulanmaktadır. Ek olarak, Benelli, tüm ulusal bölgeyi kapsayan yaygın ve verimli bir dağıtım ağına güvenmektedir.
2005 yılından bu yana Benelli, motosiklet alanında boyut ve üretim kapasitesi açısından Çin'deki ilk grup olan Qianjiang grubunun bir parçasıdır. Üretimi yılda 1.200.000 araca ulaşıyor ve 14.000 çalışanı, Şanghay'a yaklaşık 500 km uzaklıktaki Wenling'de bulunan bir şehir kadar büyük süper modern fabrikada çalışıyor. Pesaro'nun tarihi markası, ufkunu dünyaya genişletiyor. Benelli, İtalyan dehası, stili ve mühendisliğini QJ gibi büyük bir grubun iş yaklaşımı ve küresel vizyonuyla birleştiren bir yaklaşım sayesinde gelecekteki zorluklara hazır. Yepyeni modeller, orijinal görünümü, yeniliği ve marka gücünü kutlayarak Benelli'nin DNA'sını ve tarihini alır. Benelli, dünyayı harekete geçirmek ve müşterilerini geleceğe yansıtmak istiyor. Benelli, yenilikçi tasarımları, son teknoloji ve aynı zamanda sürüşü kolay yepyeni modelleri ile geçmişin, günümüzün ve geleceğin motosiklet tutkunlarının kapılarını aralıyor.

BİZİM HİKAYEMİZ

1911 ~ 1934

Altı kardeş, bir hikaye. Bir efsane için altı adam gerçek oluyor. 1911 baharı, dul kalan Teresa Benelli, bir atölye kurmak ve altı oğlu Giuseppe, Giovanni, Filippo, Francesco, Domenico e Antonio “Tonino” Benelli için istikrarlı bir iş sağlamak için ailesinin tüm sermayesini yatırdı.

Başlangıçta sadece bir servis garajıydı ve burada otomobil ve motosikletler için de bazı yedek parçalar yapıldı. Ancak altı Benelli kardeşin çok daha büyük bir hırsı vardı: motosiklet yapmak. Sekiz yıl sonra, 1919'da, iki zamanlı 75cc'lik bir bisiklet çerçevesine uygulanan ve tatmin edici sonuçlar vermeyen ilk motor doğdu.

Aralık 1921'de ilk gerçek Benelli motosikleti ortaya çıktı: Touring ve Sport (125cc) olmak üzere iki modelde sunulan 98cc iki zamanlı hafif bisiklet “Velomotore”, ardından 1923'te Tonino Benelli'nin zaferler kazanmaya başladığı 147cc'lik bir versiyon geldi. bu da Pesaro şirketini tüm Avrupa'da tanınır hale getirecek.

1926'da Giuseppe Benelli, Tonino Benelli'nin sayısız zaferine yol açacak yeni bir motosiklet, 175cc 4 zamanlı bir motor bisikleti, orijinal bir "dört dişli tren" tarafından yönetilen üstten eksantrik mili ve daha büyük hacimli motosikletlere eşit veya onlardan daha üstün performanslar tasarladı. , 1927, 1928, 1930 ve 1931'de İtalyan şampiyonu. Üretim artışı ve satış başarısı (175cc, 1934'te 500cc ve 250cc 4 zamanlı motosikletin sunulduğu zamana kadar farklı modellerde üretildi) fabrikanın genişlemesine yol açtı, ve 1932'de Benelli kardeşler, şimdi 'viale Mameli' olan 'viale Principe Amedeo'daki kereste fabrikası Molaroni'nin pavyonlarını satın aldılar.

İki yıl sonra, 1934'te Benelli iki yeni yarış bisikleti tanıttı: bir 250 çift kam ve bir 500. 1940'ta Benelli, yan valflere ve harika bir yarış bisikletine sahip bir 500cc'yi piyasaya sürdü (asla olamayacak olan çift üstten eksantrik miline ve süper şarjlı 4 silindirli bir motosiklet). pistte kullanıldı) ancak savaşın patlak vermesi şirketi yalnızca askeri motosikletler üretmeye zorladı.

1940 ~ 1950

Pesaro'nun şirketi başarının zirvesindeydi (fabrikada 800 çalışan çalışıyordu) ancak İkinci Dünya Savaşı fabrikayı yok etti. Müttefik bombalamaları ve Nazilerin yağmalamaları bu büyük şirketi bir moloz yığınına ve boş hangarlara indirdi.

Benelli kardeşler cesaretini kaybetmedi ve makine ve teçhizatı aldıktan sonra, müttefikler tarafından savaş alanlarında bırakılan - çoğunlukla İngiliz menşeli- yaklaşık 1000 askeri motosikleti sivil kullanım için bisikletlere dönüştürmeye başladı. 1947 aynı zamanda yarış faaliyetlerinin yeniden başladığı yıldı.

1948 Benelli için bir dönüm noktasıydı: şirket motosiklet yarışçısı Dario Ambrosini'yi işe aldı ve 14 Ekim'de Benelli kardeşler motosiklet üretmeye devam etme kararını açıkladılar. Yeni Benelli'nin sportif başarısı 1950'de Ambrosini'nin 250 sınıfında Dünya Şampiyonası'nı kazanmasıyla doruğa ulaştı.

1950 ~ 1980

40'lı yaşların sonunda Giuseppe Benelli, kardeşleriyle olan uzlaşmaz anlaşmazlıklar nedeniyle şirketten ayrıldı. Küçük ve orta hacimli klasik 2 ve 4 zamanlı yumurta şekilli motorla Motobi'nin başlangıcıydı. Yeni bir satış ve spor başarısı: 50'li ve 60'lı yıllarda 1000'den fazla yarış zaferi.

Benelli'nin üretim faaliyeti 1951'de, Benelli'nin 1953'te yarışçı Tartarini ile ilk "Motogiro d'Italia"yı kazandığında büyük ticari başarısı zirveye çıkan "Leoncino"nun sunumuyla devam etti.

1961'de Pesaro şirketi ilk 50 yılını kutladı ve ertesi yıl motosiklet endüstrisinin krizini aşmak için iki marka Benelli ve Motobi birleştirildi. Bu, 4 silindirli 250cc'lik Provini e Pasolini'nin ve 1969'da Avustralyalı yarışçı Kelvin Carruthers ile ikinci dünya şampiyonluğunun kahramanca zamanıydı.

60'larda Benelli-Motobi üretimini karakterize eden geniş bir model yelpazesi: scooter'lardan Benelli'nin son orijinal kreasyonu olan 'Tornado', 2 silindirli bir maxi bisiklet olan 'Tornado'ya kadar. 1972'de şirket Arjantinli girişimci Alejandro De Tomaso tarafından satın alındı. Yeni mülk, çok silindirli motosikletler ve prestijli 750cc 6 silindirli (genel halk tarafından satın alınabilecek seri olarak üretilen ilk 6 silindirli motosiklet) sunan ürün yelpazesini yeniden piyasaya sürdü ve genişletti ve yeni ve modern bir fabrika inşa etti.

1988 ~ 2015

Japon rekabeti giderek daha şiddetli ve teknik olarak gelişmiş hale geldi. Düşüş yavaştı ve yine de kaçınılmazdı. 1988'de Benelli dizlerinin üzerine çöktü. Biesse grubunun sahibi olan sanayi kralı Bay Giancarlo Selci, şanlı şirketi belirsiz bir gelecekten kurtardı ve 23 Ekim 1989'da Benelli'yi satın aldı. Şirket, Devil ve Scooty modelleriyle scooter pazar segmentini hedef aldı. Yeni bir zaman başlamış gibi görünüyordu, ancak coşkunun ilk anlarından sonra beklentiler tekrar belirsiz hale geldi.

1995 yılında Merloni Group of Fabriano, tarihi markanın çoğunluk hissesini satın aldı. Vittorio'nun oğlu Andrea Merloni, yeni şirketin lideriydi ve yeni başlangıç, agresif scooter 491 ile geldi. Yeni iddialı projeler, scooterlar ve hatta spor motosikletleri: Superbike şampiyonasında da yarışacak olan Tornado 900cc üç silindirli ve TnT 1130cc. Ancak Benelli kısa süre sonra yeniden yeni bir krizle yüzleşmek zorunda kaldı.

Aralık 2005'te Benelli, Q.J. . Yılın en iyi motosiklet ihracatçısı ödülünü kazanan Qianjiang, Wenling'de 14.000 kişinin şehir büyüklüğünde süper modern bir fabrikada yılda 1.200.000'den fazla araç ve iki milyon motor ürettiği bir şirkettir.

Almanya, İtalya ve ABD'den ithal edilen gelişmiş parça üretim makineleri ile donatılmış yaklaşık 670.000 m2 üretim alanı.

750 milyon ABD Dolarından fazla sermayeye sahip olan şirket, 1999 yılından bu yana Çin borsasında işlem görmektedir ve ayrıca ATV, elektrikli bisiklet, çim biçme makinesi, golf arabası, jeneratör, pompa ve diğer bahçe ekipmanları üretmektedir. Üretiminin %20'sini Amerika ve Avrupa dahil olmak üzere yurt dışına ihraç etmektedir. Qianjiang, kaliteye odaklanmıştır ve 1997'den beri uluslararası kabul görmüş ISO 9001 sertifikasını almıştır.

Yeni sermaye ve İtalya ile Çin arasındaki sinerji ile Benelli Q.J. şu anda Pesaro şirketini dünya pazarlarında yeniden başlatmayı amaçlayan birden fazla proje üzerinde çalışıyor.

2011 yılında Benelli ilk yüzüncü yılını başarıyla kutladı.